Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
No Event
Sat Feb 22
12 p.m.
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Fri Feb 28
2 p.m.
NCAA Diving Regional
in Granville, Ohio
Sat Feb 29
12 p.m.
NCAA Diving Regional
in Granville, Ohio
Sat Mar 14
10 a.m.
Rumble in the Trumbull
in Granville, Ohio
Wed Mar 18
Cancelled
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Thu Mar 19
Cancelled
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Fri Mar 20
Cancelled
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Sat Mar 21
Cancelled
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
View Full Schedule

Licensed to Kenyon College         HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/22/2020 05:38 PM
             Kenyon College Fast Chance Invitiational - 2/22/2020              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 4:18.64        2015 Swanson, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Jacob J          20 Denison-OH           4:32.86    4:36.09  
                  24.97       51.54 (26.57)     1:19.20 (27.66)     1:46.70 (27.50)
        2:14.80 (28.10)     2:43.10 (28.30)     3:11.14 (28.04)     3:39.67 (28.53)
        4:08.05 (28.38)     4:36.09 (28.04)                                        
  2 Anderson, Gus L           22 Denison-OH           4:43.86    4:49.16  
                  26.15       54.73 (28.58)     1:23.59 (28.86)     1:52.63 (29.04)
        2:21.73 (29.10)     2:50.97 (29.24)     3:20.37 (29.40)     3:49.95 (29.58)
        4:19.97 (30.02)     4:49.16 (29.19)                                        
  3 McHugh, Matt F            21 Denison-OH                NT    4:50.80  
                  25.12       53.48 (28.36)     1:22.88 (29.40)     1:52.71 (29.83)
        2:22.55 (29.84)     2:52.49 (29.94)     3:22.30 (29.81)     3:52.18 (29.88)
        4:22.91 (30.73)     4:50.80 (27.89)                                        
  4 Gale, David A             18 Ohio Wesleyan-OH     5:36.16    5:20.16  
                  28.46       59.81 (31.35)     1:31.70 (31.89)     2:04.13 (32.43)
        2:36.59 (32.46)     3:09.44 (32.85)     3:42.22 (32.78)     4:15.08 (32.86)
        4:48.13 (33.05)     5:20.16 (32.03)                                        
 
Event 2  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 4:47.47   12/3/2016 Elise Lankiewicz, Davidson                 
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balbo, Megan E            19 Denison-OH           4:57.29    5:07.66  
                  27.73       57.75 (30.02)     1:28.47 (30.72)     1:59.24 (30.77)
        2:30.20 (30.96)     3:01.16 (30.96)     3:32.56 (31.40)     4:04.25 (31.69)
        4:36.16 (31.91)     5:07.66 (31.50)                                        
  2 Fierstos, Abby B          19 Denison-OH           5:12.98    5:09.34  
                  28.75       59.90 (31.15)     1:31.15 (31.25)     2:02.24 (31.09)
        2:33.38 (31.14)     3:04.62 (31.24)     3:35.86 (31.24)     4:07.54 (31.68)
        4:38.83 (31.29)     5:09.34 (30.51)                                        
  3 O'Sullivan, Alyssa M      19 Ohio Wesleyan-OH     5:50.67    5:41.36  
                  29.98     1:03.75 (33.77)     1:38.64 (34.89)     2:13.18 (34.54)
        2:47.92 (34.74)     3:23.00 (35.08)     3:57.86 (34.86)     4:33.08 (35.22)
        5:07.60 (34.52)     5:41.36 (33.76)                                        
  4 Corletti, Megan E         21 Allegheny-AM              NT    5:43.86  
                  31.24     1:05.51 (34.27)     1:40.05 (34.54)     2:14.73 (34.68)
        2:49.62 (34.89)     3:24.56 (34.94)     3:59.54 (34.98)     4:34.85 (35.31)
        5:09.52 (34.67)     5:43.86 (34.34)                                        
  5 Jarvis, Abby N            20 Ohio Wesleyan-OH     5:42.91    5:45.58  
                  31.11     1:05.18 (34.07)     1:39.46 (34.28)     2:14.02 (34.56)
        2:49.27 (35.25)     3:23.97 (34.70)     3:59.41 (35.44)     4:35.29 (35.88)
        5:11.20 (35.91)     5:45.58 (34.38)                                        
 
Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
 Pool Record: # 1:46.54   12/3/2016 Evan Holder, Johns Hopkins                 
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bevill, Ethan             21 Denison-OH           1:50.21    1:50.43  
                  23.59       51.30 (27.71)     1:23.58 (32.28)     1:50.43 (26.85)
  2 Lane, Aidan R             19 Denison-OH           1:51.64    1:54.20  
                  25.56       54.57 (29.01)     1:26.52 (31.95)     1:54.20 (27.68)
  3 Sternberg, Max B          20 Denison-OH           1:55.49    1:55.68  
                  24.76       53.30 (28.54)     1:27.85 (34.55)     1:55.68 (27.83)
  4 Feldmann, Erik            19 CMU-AM                    NT    1:55.91  
                  24.55       53.34 (28.79)     1:28.95 (35.61)     1:55.91 (26.96)
  5 Lessiohadi, Jonathan J    20 CMU-AM               1:57.01    1:58.08  
                  25.96       58.07 (32.11)     1:30.22 (32.15)     1:58.08 (27.86)
  6 Jarvis, Ian R             18 Ohio Wesleyan-OH     2:01.82    2:01.90  
                  26.38       59.13 (32.75)     1:34.02 (34.89)     2:01.90 (27.88)
  7 Klemmer, Ryan P           20 Grove City-AM             NT    2:11.85  
                  27.84     1:03.64 (35.80)     1:42.55 (38.91)     2:11.85 (29.30)
 
Event 4  Women 200 Yard IM
===============================================================================
 Pool Record: # 2:02.97        2015 Visco, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Bridget R         21 Denison-OH           2:05.86    2:06.08  
                  27.23       59.06 (31.83)     1:35.93 (36.87)     2:06.08 (30.15)
  2 Goforth, Teagan E         22 CMU-AM               2:10.21    2:09.26  
                  28.68     1:00.52 (31.84)     1:38.62 (38.10)     2:09.26 (30.64)
  3 Javens, Devin C           20 Denison-OH           2:08.91    2:12.49  
                  28.92     1:01.44 (32.52)     1:40.16 (38.72)     2:12.49 (32.33)
 
Event 5  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 19.77        2015 Schultz, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baum, Zach A              20 Saint Vincent-MA       20.65      20.58  
  2 Fisher, Chase A           19 Denison-OH             20.76      20.80  
  2 Verstandig, Kyle J        20 Denison-OH             20.57      20.80  
  4 Nagler, Matthew T         18 CMU-AM                 20.94      21.20  
  5 Niehoff, Mart E           18 Kenyon-OH              20.89      21.24  
  6 Hassen, Yousef K          18 CMU-AM                 21.28      21.25  
  6 Lance, Oliver P           19 CMU-AM                    NT      21.25  
  8 Stafford, Max S           19 Kenyon-OH              21.19      21.32  
  9 Tjards, John A            21 CMU-AM                 22.14      21.38  
 10 Hawke, Sam A              21 CMU-AM                 21.73      21.39  
 11 Tarczynski, Aleksander K  18 CMU-AM                    NT      21.51  
 12 Sweeney, Liam J           19 Kenyon-OH              21.25      21.65  
 13 Klemptner, Ryan M         21 Denison-OH             21.44      21.70  
 14 Kirkby, James W           21 CMU-AM                 22.33      22.20  
 15 Allsop, Kieran P          22 Kenyon-OH                 NT      22.24  
 16 Hancock, James A          20 Grove City-AM          21.84      22.26  
 17 Eppinger, Ej J            21 CMU-AM                    NT      22.46  
 18 Weber, Eddie P            19 Kenyon-OH                 NT      22.78  
 19 Strayer, Austin D         22 Ohio Wesleyan-OH       23.46      23.32  
 20 Billman, Braydan          19 Malone-LE                 NT      24.13  
 21 Dixon, Brice A            20 Malone-LE                 NT      30.00  
 
Event 6  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 22.50     12/2015 Dong, UPENN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marzolf, Mallory P        20 Chatham-AM             24.24      23.98  
  2 Myhrvold, Mathea R        18 CMU-AM                 24.06      24.06  
  3 Quentin, Denise D         21 Malone-LE              23.62      24.12  
  4 Brown, Sadie              20 Allegheny-AM           24.14      24.36  
  5 Brown, Clare P            19 CMU-AM                 25.54      24.52  
  6 Swanson, Olivia L         19 Denison-OH             24.21      24.54  
  7 Fuechtman, Rachel         19 CMU-AM                 24.65      24.66  
  8 Mansfield, Tyler L        21 Ohio Wesleyan-OH       23.68      24.79  
  9 Le, Angela K              22 Denison-OH             23.84      24.83  
 10 Likins, Molly G           19 Wooster-LE             24.15      24.90  
 11 Luallen, Cara G           19 Saint Vincent-MA       24.97      25.03  
 12 Alexy, Kate F             20 Kenyon-OH              24.28      25.05  
 13 Kozy, Katie A             19 Saint Vincent-MA       25.05      25.17  
 14 Bowers, Anne C            21 Wooster-LE             24.89      25.65  
 15 Louie, Emma M             19 Chatham-AM             25.29      25.67  
 16 Davis, Hannah G           21 WILM                   25.54      25.68  
 17 Kenny, Nicole A           21 Malone-LE                 NT      25.76  
 18 Gann, Sarah E             18 Grove City-AM          25.87      25.77  
 19 Bently, Leona E           21 Grove City-AM          26.84      26.07  
 20 Basala, Sara P            19 Saint Vincent-MA       27.14      26.46  
 21 Ruther, Martha M          25 UN-LE                     NT      27.97  
 
Event 7  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 1:27.54   12/1/2016 UPENN, UPENN                               
                         Schaffer, C. McHugh, Jameson, Dillinger           
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allegheny College-AM  'A'                         1:35.73    1:36.00  
     1) Stuntzner-Gibson, Karl L 22     2) Katchur, Justin J 21           
     3) Jaeggi, Pierre A 18             4) Knight, Rayshon B 21           
                  25.60       51.23 (25.63)     1:14.61 (23.38)     1:36.00 (21.39)
 
Event 8  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 1:41.99   12/1/2016 KEN, KEN                                   
                         Otazu, Wilson, Hopf, Orbach-Mandel                
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnegie Mellon University-AM  'A'                1:45.84    1:46.95  
     1) Wang, Bonnie 18                 2) McManus, Reilly 18             
     3) Tseng, Tiffany 18               4) Myhrvold, Mathea R 18          
                  26.91       57.04 (30.13)     1:23.02 (25.98)     1:46.95 (23.93)
  2 Grove City College-AM  'A'                        1:46.33    1:47.19  
     1) Byer, Britt M 22                2) Wendelschaefer, Kimmi S 21     
     3) Dassow, Anne Shirley S 22       4) Wallace, Rachael K 18          
                  27.54       58.08 (30.54)     1:22.97 (24.89)     1:47.19 (24.22)
 
Event 9  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 1:19.77     12/2015 UPENN, UPENN                               
                         Schultz, Fisher, Andrew, Dillinger                
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- University of Findlay-OH  'A'                     1:22.09         DQ  
      Early take-off swimmer #2
                  20.52       41.19 (20.67)     1:02.04 (20.85)          DQ (20.45)
 
Event 10  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 1:31.49   12/2/2016 University of Pennsylvania, Penn           
                         R Dong, B Yang, K Phan, V Burns                   
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grove City College-AM  'A'                        1:35.79         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Wallace, Rachael K 18           2) Byer, Britt M 22               
     3) Hutzelmann, Denali M 20         4) Dassow, Anne Shirley S 22      
                  24.81       48.80 (23.99)     1:13.60 (24.80)          DQ (24.11)
 
Event 11  Men 400 Yard IM
===============================================================================
 Pool Record: # 3:47.67     12/2015 Andrew, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reardon, Colin J          22 Kenyon-OH            3:59.47    3:59.09  
                  24.72       53.44 (28.72)     1:23.71 (30.27)     1:54.24 (30.53)
        2:28.78 (34.54)     3:03.66 (34.88)     3:31.62 (27.96)     3:59.09 (27.47)
  2 Biagioli, Francis P       21 Denison-OH           3:59.38    4:00.29  
                  25.27       53.91 (28.64)     1:24.82 (30.91)     1:54.86 (30.04)
        2:29.26 (34.40)     3:04.14 (34.88)     3:32.73 (28.59)     4:00.29 (27.56)
  3 Madden, Patrick M         19 Denison-OH           3:57.26    4:02.55  
                  25.94       55.46 (29.52)     1:25.39 (29.93)     1:55.45 (30.06)
        2:30.68 (35.23)     3:06.84 (36.16)     3:35.17 (28.33)     4:02.55 (27.38)
  4 Chimes, Eric C            19 Denison-OH           3:56.12    4:03.60  
                  24.80       53.98 (29.18)     1:25.20 (31.22)     1:56.61 (31.41)
        2:30.87 (34.26)     3:07.20 (36.33)     3:35.16 (27.96)     4:03.60 (28.44)
  5 Ryaguzov, Max D           19 CMU-AM                    NT    4:03.95  
                  25.61       54.93 (29.32)     1:27.16 (32.23)     1:58.14 (30.98)
        2:31.91 (33.77)     3:05.80 (33.89)     3:35.77 (29.97)     4:03.95 (28.18)
 
Event 12  Women 400 Yard IM
===============================================================================
 Pool Record: # 4:19.28     12/2015 Grimes, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kacmarek, Grace M         19 Denison-OH           4:28.45    4:30.59  
                  28.12       59.88 (31.76)     1:34.30 (34.42)     2:07.57 (33.27)
        2:47.06 (39.49)     3:27.47 (40.41)     3:59.59 (32.12)     4:30.59 (31.00)
  2 Laughlin, Sydney I        19 Grove City-AM        4:36.48    4:36.42  
                  29.84     1:03.37 (33.53)     1:39.35 (35.98)     2:15.44 (36.09)
        2:53.81 (38.37)     3:32.88 (39.07)     4:05.64 (32.76)     4:36.42 (30.78)
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: # 47.15   12/3/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britton, Justin E         21 CMU-AM                 49.67      48.25  
                  22.14       48.25 (26.11)                                        
  2 Shropshire, Ben O         20 Kenyon-OH              48.73      48.83  
                  22.65       48.83 (26.18)                                        
  3 Baum, Zach A              20 Saint Vincent-MA       48.35      49.18  
                  23.07       49.18 (26.11)                                        
  3 Tong, Nicholas S          19 Kenyon-OH              48.50      49.18  
                  23.41       49.18 (25.77)                                        
  5 Vale, Nicholas R          18 Kenyon-OH              48.96      49.20  
                  22.48       49.20 (26.72)                                        
  6 Chiu, Alex                18 CMU-AM                 50.21      49.29  
                  23.00       49.29 (26.29)                                        
  7 Ream, Sean A              20 CMU-AM                 49.77      50.52  
                  23.77       50.52 (26.75)                                        
  8 Lance, Oliver P           19 CMU-AM                 50.46      50.81  
                  24.08       50.81 (26.73)                                        
  9 Kurlich, Andrew F         20 Denison-OH             51.50      51.22  
                  23.83       51.22 (27.39)                                        
 10 Jaeggi, Pierre A          18 Allegheny-AM              NT      51.67  
                  24.38       51.67 (27.29)                                        
 11 Alin, Isak                20 WILM                   55.78      52.08  
                  23.98       52.08 (28.10)                                        
 12 Feldmann, Erik            19 CMU-AM                 51.98      52.09  
                  23.58       52.09 (28.51)                                        
 13 Hancock, James A          20 Grove City-AM          53.50      53.05  
                  25.09       53.05 (27.96)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: # 53.52   12/3/2016 Elise Lankiewicz, Davidson                   
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kouvaris, Katy            21 Findlay-OH             55.73      56.32  
                  27.04       56.32 (29.28)                                        
  2 Ross, Racine E            20 Kenyon-OH              56.24      56.48  
                  26.24       56.48 (30.24)                                        
  3 Cederholm, Hanna          22 Findlay-OH             56.17      56.70  
                  26.70       56.70 (30.00)                                        
  4 Berdelman, Emma M         18 Denison-OH             57.79      57.71  
                  26.54       57.71 (31.17)                                        
  5 Wright, Eiliana           19 Denison-OH             56.79      57.84  
                  26.83       57.84 (31.01)                                        
  6 Voisin, Catherine M       21 Hillsdale-MI           57.40      58.17  
                  27.21       58.17 (30.96)                                        
  7 Day, Mary T               21 CMU-AM                    NT      58.75  
                  27.98       58.75 (30.77)                                        
  7 Wallace, Rachael K        18 Grove City-AM          57.83      58.75  
                  27.36       58.75 (31.39)                                        
  9 Mansfield, Tyler L        21 Ohio Wesleyan-OH       57.69      58.87  
                  27.50       58.87 (31.37)                                        
 10 Brown, Sadie              20 Allegheny-AM           58.50    1:00.39  
                  28.07     1:00.39 (32.32)                                        
 11 Louie, Emma M             19 Chatham-AM           1:00.30    1:01.05  
                  28.32     1:01.05 (32.73)                                        
 12 Fuechtman, Rachel         19 CMU-AM               1:00.20    1:01.10  
                  28.10     1:01.10 (33.00)                                        
 13 Gann, Sarah E             18 Grove City-AM        1:00.88    1:01.20  
                  28.46     1:01.20 (32.74)                                        
 14 Mayio, Liz L              21 Ohio Wesleyan-OH     1:00.42    1:02.34  
                  29.41     1:02.34 (32.93)                                        
 15 Davis, Hannah G           21 WILM                 1:04.46    1:04.55  
                  29.47     1:04.55 (35.08)                                        
 16 Corletti, Megan E         21 Allegheny-AM              NT    1:05.54  
                  30.53     1:05.54 (35.01)                                        
 
Event 15  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 1:36.27     12/2015 Schultz, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czepukaitis, Nicholas V   19 Denison-OH           1:38.38    1:39.58  
                  23.19       48.25 (25.06)     1:13.66 (25.41)     1:39.58 (25.92)
  2 Lang, Mark A              20 Kenyon-OH            1:41.44    1:39.78  
                  23.70       48.95 (25.25)     1:14.24 (25.29)     1:39.78 (25.54)
  3 Griffenkranz, Sean M      20 Denison-OH           1:40.96    1:41.29  
                  23.73       49.67 (25.94)     1:15.47 (25.80)     1:41.29 (25.82)
  4 Desmet, P.J. F            21 Denison-OH           1:40.32    1:41.40  
                  23.13       48.41 (25.28)     1:14.72 (26.31)     1:41.40 (26.68)
  5 Ritz, Jake T              19 Kenyon-OH            1:47.61    1:43.37  
                  24.37       50.60 (26.23)     1:17.29 (26.69)     1:43.37 (26.08)
  6 Williams, Trent E         21 Findlay-OH           1:41.34    1:43.78  
                  23.12       48.53 (25.41)     1:15.98 (27.45)     1:43.78 (27.80)
  7 Kurlich, Richie A         20 Denison-OH                NT    1:47.44  
                  23.65       50.76 (27.11)     1:19.05 (28.29)     1:47.44 (28.39)
  8 Kelly, Christien          21 Denison-OH                NT    1:54.22  
                  24.90       53.63 (28.73)     1:25.74 (32.11)     1:54.22 (28.48)
  9 Klemmer, Ryan P           20 Grove City-AM        1:52.03    1:57.51  
                  27.39       57.38 (29.99)     1:27.58 (30.20)     1:57.51 (29.93)
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 1:47.04   12/2/2016 Virginia Burns, Penn                       
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kustritz, KT S            21 Denison-OH                NT    1:51.82  
                  26.02       54.83 (28.81)     1:23.84 (29.01)     1:51.82 (27.98)
  2 Tseng, Tiffany            18 CMU-AM               1:54.28    1:53.33  
                  26.58       55.95 (29.37)     1:24.60 (28.65)     1:53.33 (28.73)
  3 Hsu, Erica                22 Denison-OH           1:59.96    1:54.50  
                  26.93       56.09 (29.16)     1:25.37 (29.28)     1:54.50 (29.13)
  4 Zaravella, Natalie M      21 Denison-OH           1:53.50    1:55.04  
                  27.31       56.59 (29.28)     1:25.96 (29.37)     1:55.04 (29.08)
  5 Brown, Clare P            19 CMU-AM               1:53.87    1:55.16  
                  27.61       57.42 (29.81)     1:26.41 (28.99)     1:55.16 (28.75)
  6 Christy, Megan E          20 CMU-AM               1:57.56    1:57.27  
                  28.28       58.42 (30.14)     1:27.71 (29.29)     1:57.27 (29.56)
  7 Sargent, Savy R           18 Denison-OH                NT    2:00.39  
                  27.85       58.25 (30.40)     1:29.29 (31.04)     2:00.39 (31.10)
  8 Goforth, Teagan E         22 CMU-AM               1:55.90    2:01.20  
                  27.99       58.60 (30.61)     1:29.92 (31.32)     2:01.20 (31.28)
  9 Tipple, Madison B         19 Grove City-AM        2:03.07    2:02.94  
                  28.05       59.29 (31.24)     1:31.32 (32.03)     2:02.94 (31.62)
 10 Grubbs, Rachel            18 Grove City-AM        2:10.66    2:08.21  
                  28.64     1:01.05 (32.41)     1:34.53 (33.48)     2:08.21 (33.68)
 11 Luallen, Cara G           19 Saint Vincent-MA     2:09.74    2:10.11  
                  28.19     1:01.41 (33.22)     1:36.29 (34.88)     2:10.11 (33.82)
 
Event 17  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 3:12.57     12/2015 UPENN, UPENN                               
                         Schaffer, C. McHugh, Wen, Schultz                 
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Findlay-OH  'A'                     3:17.54    3:38.93  
     1) Pavala, Paul 22                 2) Toaz, Jared G 20               
     3) Stollings, Tim L 19             4) Williams, Trent E 21           
                  23.95       49.35 (49.35)     1:15.94 (26.59)     1:47.16 (57.81)
        2:13.17 (26.01)     2:43.52 (56.36)     3:10.29 (26.77)     3:38.93 (55.41)
 
Event 19  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: # 1:46.99   12/2/2016 Michael Wen, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Matt G              21 Denison-OH           1:49.84    1:50.98  
                  24.97       53.36 (28.39)     1:21.65 (28.29)     1:50.98 (29.33)
  2 Grier, Drew O             19 Kenyon-OH            1:52.04    1:52.30  
                  25.40       53.53 (28.13)     1:22.78 (29.25)     1:52.30 (29.52)
  3 Baum, Zach A              20 Saint Vincent-MA     1:54.05    1:53.13  
                  24.98       53.82 (28.84)     1:23.12 (29.30)     1:53.13 (30.01)
  4 Gerlach, Eric A           22 Denison-OH                NT    1:57.13  
                  26.83       56.30 (29.47)     1:26.43 (30.13)     1:57.13 (30.70)
 
Event 20  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: # 1:57.88        2013 Saiz, KEN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Anna L             20 Hillsdale-MI         2:09.77    2:10.64  
                  29.90     1:03.70 (33.80)     1:37.28 (33.58)     2:10.64 (33.36)
 
Event 21  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: # 47.90   12/2/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pruett, Spencer S         19 Kenyon-OH              49.72      51.45  
                  24.78       51.45 (26.67)                                        
  2 Niehoff, Mart E           18 Kenyon-OH              51.36      51.59  
                  25.00       51.59 (26.59)                                        
  3 Wisler, Alex              18 Findlay-OH             53.52      53.05  
                  25.32       53.05 (27.73)                                        
  4 Ream, Sean A              20 CMU-AM                    NT      54.86  
                  26.20       54.86 (28.66)                                        
  5 Billman, Braydan          19 Malone-LE              59.70      59.96  
                  29.49       59.96 (30.47)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: # 54.41     12/2015 Jardeleza, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McFarland, Chris M        19 Findlay-OH             55.74      56.72  
                  27.41       56.72 (29.31)                                        
  2 Kustritz, KT S            21 Denison-OH                NT      58.21  
                  28.28       58.21 (29.93)                                        
  3 Newman, Lainey B          18 Denison-OH             58.26      58.82  
                  28.63       58.82 (30.19)                                        
  4 Zess, Payton B            20 Findlay-OH             57.19      59.06  
                  28.42       59.06 (30.64)                                        
  5 Langer, Hannah J          21 Wooster-LE             58.99    1:00.22  
                  28.83     1:00.22 (31.39)                                        
  6 Leon, Macki S             21 WILM                 1:01.12    1:00.50  
                  29.19     1:00.50 (31.31)                                        
  7 Brown, Sadie              20 Allegheny-AM         1:01.18    1:01.53  
                  29.76     1:01.53 (31.77)                                        
  8 Morrison, Michaela        21 Denison-OH                NT    1:02.14  
                  30.32     1:02.14 (31.82)                                        
 
Event 23  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: # 53.04        2012 B. McHugh, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel, Colin R           20 CMU-AM                 56.12      55.74  
                  26.19       55.74 (29.55)                                        
  2 Stretch, Isaac R          21 Findlay-OH             55.64      55.85  
                  25.95       55.85 (29.90)                                        
  3 Katchur, Justin J         21 Allegheny-AM           56.82      56.65  
                  26.14       56.65 (30.51)                                        
  4 Hong, Nick T              19 Kenyon-OH              57.37      56.99  
                  26.91       56.99 (30.08)                                        
  5 Lessiohadi, Jonathan J    20 CMU-AM                 56.55      57.47  
                  26.82       57.47 (30.65)                                        
  6 Linville, Elijah T        19 Kenyon-OH              57.59      57.89  
                  27.66       57.89 (30.23)                                        
  7 Stollings, Tim L          19 Findlay-OH                NT      58.17  
                  26.88       58.17 (31.29)                                        
  8 Griffin, Elias R          18 Grove City-AM          57.94      58.28  
                  26.91       58.28 (31.37)                                        
  9 Loewe, Fabian E           19 Malone-LE              58.57      58.51  
                  27.36       58.51 (31.15)                                        
 10 Roman-Lopez, Jorge        19 Kenyon-OH              58.44      58.74  
                  27.80       58.74 (30.94)                                        
 11 Gonzalez, Max D           20 CMU-AM                    NT      58.83  
                  27.44       58.83 (31.39)                                        
 12 Ferguson, Ezra J          20 Malone-LE              59.65      59.38  
                  27.64       59.38 (31.74)                                        
 13 Nagler, Matthew T         18 CMU-AM                    NT      59.66  
                  27.48       59.66 (32.18)                                        
 14 Kanazawa, Takashi         20 Kenyon-OH                 NT    1:00.19  
                  28.12     1:00.19 (32.07)                                        
 15 Stafford, Max S           19 Kenyon-OH                 NT    1:00.63  
                  28.02     1:00.63 (32.61)                                        
 16 Eppinger, Ej J            21 CMU-AM                    NT    1:00.73  
                  28.52     1:00.73 (32.21)                                        
 17 Green, Jacob C            19 Grove City-AM        1:01.80    1:01.01  
                  28.21     1:01.01 (32.80)                                        
 18 Britton, Justin E         21 CMU-AM                    NT    1:01.66  
                  28.79     1:01.66 (32.87)                                        
 19 Feldmann, Erik            19 CMU-AM                    NT    1:01.75  
                  28.03     1:01.75 (33.72)                                        
 20 Kelly, Christien          21 Denison-OH                NT    1:04.66  
                  29.54     1:04.66 (35.12)                                        
 21 Crowl, Benjamin           19 Allegheny-AM              NT    1:05.56  
                  31.05     1:05.56 (34.51)                                        
 22 Schollaert, Noah R        18 Saint Vincent-MA     1:08.35    1:06.66  
                  31.57     1:06.66 (35.09)                                        
 23 Strayer, Austin D         22 Ohio Wesleyan-OH     1:09.03    1:07.82  
                  31.87     1:07.82 (35.95)                                        
 -- Lance, Oliver P           19 CMU-AM                    NT         DQ  
      Downward butterfly kick
                  28.55          DQ (31.56)                                        
 -- Hassen, Yousef K          18 CMU-AM                    NT         DQ  
      Downward butterfly kick
                  26.81          DQ (32.85)                                        
 
Event 24  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: # 1:01.47   12/2/2016 Julia Wilson, Kenyon                       
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Ella A          19 Kenyon-OH            1:04.95    1:06.10  
                  30.90     1:06.10 (35.20)                                        
  2 Coleman, Kristina R       20 Findlay-OH           1:05.06    1:06.41  
                  30.21     1:06.41 (36.20)                                        
  3 Nicklas-Morris, Emma B    21 CMU-AM                    NT    1:06.75  
                  31.39     1:06.75 (35.36)                                        
  4 Noetzel, Karly C          20 Denison-OH           1:07.12    1:06.84  
                  31.67     1:06.84 (35.17)                                        
  5 McManus, Reilly           18 CMU-AM               1:05.09    1:07.50  
                  31.87     1:07.50 (35.63)                                        
  6 Peel, Izzy D              19 Denison-OH           1:06.44    1:09.03  
                  32.44     1:09.03 (36.59)                                        
  7 Basala, Sara P            19 Saint Vincent-MA     1:07.80    1:09.37  
                  32.43     1:09.37 (36.94)                                        
  8 Bently, Leona E           21 Grove City-AM        1:09.95    1:09.63  
                  32.72     1:09.63 (36.91)                                        
  9 Tseng, Tiffany            18 CMU-AM                    NT    1:13.81  
                  35.04     1:13.81 (38.77)                                        
 
Event 29  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 42.83        2015 Schultz, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Chase A           19 Denison-OH             46.49      45.84  
                  21.91       45.84 (23.93)                                        
  2 McNab, John S             18 CMU-AM                 46.91      46.42  
                  22.36       46.42 (24.06)                                        
  3 Verstandig, Kyle J        20 Denison-OH             46.13      46.56  
                  21.79       46.56 (24.77)                                        
  4 Dauksher, Richie J        19 CMU-AM                    NT      46.76  
                  22.90       46.76 (23.86)                                        
  5 Tjards, John A            21 CMU-AM                    NT      47.25  
                  22.58       47.25 (24.67)                                        
  6 Chimes, Eric C            19 Denison-OH                NT      47.61  
                  22.64       47.61 (24.97)                                        
  7 Kirkby, James W           21 CMU-AM                 47.19      47.64  
                  22.90       47.64 (24.74)                                        
  8 Slate, Ben A              23 Grove City-AM          50.59      48.45  
                  23.12       48.45 (25.33)                                        
  9 Hancock, James A          20 Grove City-AM          47.96      48.56  
                  23.48       48.56 (25.08)                                        
 10 Anderson, Gus L           22 Denison-OH             48.49      49.36  
                  23.60       49.36 (25.76)                                        
 11 Schollaert, Noah R        18 Saint Vincent-MA       53.73      52.63  
                  25.63       52.63 (27.00)                                        
 12 Stuntzner-Gibson, Karl L  22 Allegheny-AM           48.49      53.65  
                  24.45       53.65 (29.20)                                        
 
Event 30  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: # 49.03        2009 Mayrovich, KAN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culibrk, Tara             18 Denison-OH             50.95      51.70  
                  24.85       51.70 (26.85)                                        
  2 Chiappe, Mia P            20 Denison-OH             51.48      51.92  
                  25.03       51.92 (26.89)                                        
  3 Graham, Emma A            21 CMU-AM                 53.09      53.39  
                  25.58       53.39 (27.81)                                        
  4 Crawford, Spencer N       20 Denison-OH             52.86      53.56  
                  25.75       53.56 (27.81)                                        
  5 Mansfield, Tyler L        21 Ohio Wesleyan-OH       52.47      53.58  
                  26.03       53.58 (27.55)                                        
  6 Byer, Britt M             22 Grove City-AM          55.22      53.93  
                  25.95       53.93 (27.98)                                        
  7 Kirby, Casey N            21 Denison-OH             56.43      53.97  
                  25.68       53.97 (28.29)                                        
  8 Fuechtman, Rachel         19 CMU-AM                 54.00      54.48  
                  25.87       54.48 (28.61)                                        
  9 McManus, Reilly           18 CMU-AM                    NT      54.87  
                  26.77       54.87 (28.10)                                        
 10 Kozy, Katie A             19 Saint Vincent-MA       55.32      54.90  
                  26.50       54.90 (28.40)                                        
 11 Fierstos, Abby B          19 Denison-OH             55.24      55.42  
                  26.42       55.42 (29.00)                                        
 12 Tipple, Madison B         19 Grove City-AM          56.06      55.57  
                  26.66       55.57 (28.91)                                        
 13 Christy, Megan E          20 CMU-AM                 55.07      55.80  
                  26.98       55.80 (28.82)                                        
 14 Gann, Sarah E             18 Grove City-AM          56.54      55.90  
                  27.04       55.90 (28.86)                                        
 -- Marzolf, Mallory P        20 Chatham-AM             51.47         DQ  
      False start
                  24.72          DQ (27.34)                                        
 
Event 31  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: # 1:43.73   12/3/2016 Grant Proctor, Penn                        
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavala, Paul              22 Findlay-OH           1:48.60    1:49.05  
                  25.30       52.92 (27.62)     1:21.34 (28.42)     1:49.05 (27.71)
  2 Jo, Samuel I              21 Denison-OH           1:48.61    1:50.56  
                  25.74       53.37 (27.63)     1:22.08 (28.71)     1:50.56 (28.48)
  3 Morley, Peter G           18 Denison-OH           1:50.22    1:52.82  
                  26.71       55.52 (28.81)     1:24.59 (29.07)     1:52.82 (28.23)
  4 Sternberg, Max B          20 Denison-OH           1:52.57    1:53.59  
                  26.85       55.05 (28.20)     1:24.17 (29.12)     1:53.59 (29.42)
  5 Gonzalez, Max D           20 CMU-AM               1:58.82    1:54.27  
                  26.75       55.65 (28.90)     1:25.18 (29.53)     1:54.27 (29.09)
  6 Hawes, Colin A            21 Ohio Wesleyan-OH     1:57.23    1:58.41  
                  27.56       56.86 (29.30)     1:27.43 (30.57)     1:58.41 (30.98)
 
Event 32  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: # 1:58.35        2013 Fortin, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Bonnie              18 CMU-AM               2:02.51    2:01.45  
                  28.80     1:00.08 (31.28)     1:31.05 (30.97)     2:01.45 (30.40)
  2 Chau, Jessica S           20 CMU-AM               2:02.68    2:02.88  
                  29.86     1:01.48 (31.62)     1:32.15 (30.67)     2:02.88 (30.73)
  3 Grubbs, Rachel            18 Grove City-AM        2:17.85    2:19.02  
                  32.52     1:07.77 (35.25)     1:43.64 (35.87)     2:19.02 (35.38)
 
Event 33  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: # 1:56.16        2012 B. McHugh, UPENN                           
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tener, Cem                20 Kenyon-OH            2:00.86    2:01.28  
                  27.43       57.95 (30.52)     1:29.48 (31.53)     2:01.28 (31.80)
  2 Allsop, Kieran P          22 Kenyon-OH            2:02.59    2:02.01  
                  27.46       58.50 (31.04)     1:30.12 (31.62)     2:02.01 (31.89)
  3 Daniel, Colin R           20 CMU-AM               2:12.93    2:03.60  
                  28.09       59.84 (31.75)     1:31.69 (31.85)     2:03.60 (31.91)
  4 Linville, Elijah T        19 Kenyon-OH            2:05.65    2:05.50  
                  28.77     1:00.67 (31.90)     1:32.88 (32.21)     2:05.50 (32.62)
  5 Toaz, Jared G             20 Findlay-OH           2:07.29    2:06.61  
                  27.86       59.81 (31.95)     1:33.00 (33.19)     2:06.61 (33.61)
  6 Griffin, Elias R          18 Grove City-AM        2:07.78    2:08.51  
                  29.48     1:01.83 (32.35)     1:35.45 (33.62)     2:08.51 (33.06)
  7 Niehaus, David A          18 Denison-OH           2:09.71    2:09.49  
                  29.39     1:01.57 (32.18)     1:35.18 (33.61)     2:09.49 (34.31)
 
Event 34  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: # 2:13.89        2015 Williams, DAV                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byerly, Kaila M           21 Denison-OH           2:19.61    2:22.62  
                  31.75     1:07.52 (35.77)     1:44.69 (37.17)     2:22.62 (37.93)
  2 Dunn, Ana C               20 Kenyon-OH            2:24.05    2:23.13  
                  32.20     1:08.12 (35.92)     1:45.46 (37.34)     2:23.13 (37.67)
  3 Laughlin, Sydney I        19 Grove City-AM        2:24.96    2:30.92  
                  34.68     1:13.19 (38.51)     1:52.16 (38.97)     2:30.92 (38.76)
  4 Jarvis, Abby N            20 Ohio Wesleyan-OH     2:44.17    2:44.70  
                  36.92     1:19.35 (42.43)     2:02.68 (43.33)     2:44.70 (42.02)
 
Event 36  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: # 3:23.67        2014 OSU, OSU                                   
                         Norris, Jongekrijg, Cater, Williams               
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnegie Mellon University-AM  'A'                3:28.63    3:29.59  
     1) Tseng, Tiffany 18               2) Brown, Clare P 19              
     3) Myhrvold, Mathea R 18           4) Day, Mary T 21                 
                  25.26       52.35 (52.35)     1:17.27 (24.92)     1:45.03 (52.68)
        2:10.19 (25.16)     2:37.52 (52.49)     3:02.02 (24.50)     3:29.59 (52.07)
 
Event 101  Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 4:18.64        2015 Swanson, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gerlach, Eric A           22 Denison-OH                NT    4:45.19  
                  25.85       53.95 (28.10)     1:23.22 (29.27)     1:52.12 (28.90)
        2:20.83 (28.71)     2:49.73 (28.90)     3:18.76 (29.03)     3:48.05 (29.29)
        4:17.44 (29.39)     4:45.19 (27.75)                                        
  2 Kirkby, James W           21 CMU-AM                    NT    4:45.83  
                  26.92       55.60 (28.68)     1:24.59 (28.99)     1:53.82 (29.23)
        2:22.79 (28.97)     2:51.48 (28.69)     3:20.36 (28.88)     3:49.28 (28.92)
        4:18.14 (28.86)     4:45.83 (27.69)                                        
 
Event 103  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:46.54   12/3/2016 Evan Holder, Johns Hopkins                 
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitch, David W            21 Kenyon-OH                 NT    1:51.87  
                  23.42       51.09 (27.67)     1:25.01 (33.92)     1:51.87 (26.86)
  2 Toaz, Jared G             20 Findlay-OH           1:53.74    1:53.66  
                  24.71       53.76 (29.05)     1:26.11 (32.35)     1:53.66 (27.55)
  3 Stollings, Tim L          19 Findlay-OH                NT    1:54.54  
                  23.38       52.08 (28.70)     1:27.02 (34.94)     1:54.54 (27.52)
  4 Kurlich, Richie A         20 Denison-OH           1:51.29    1:55.33  
                  24.02       55.61 (31.59)     1:27.06 (31.45)     1:55.33 (28.27)
  5 McNab, John S             18 CMU-AM               1:57.07    1:55.93  
                  25.68       55.08 (29.40)     1:29.21 (34.13)     1:55.93 (26.72)
  6 Horton, Drake E           20 Denison-OH                NT    1:57.33  
                  24.39       57.02 (32.63)     1:30.62 (33.60)     1:57.33 (26.71)
  7 Ngqakayi, Aman M          22 Ohio Wesleyan-OH     1:55.22    1:57.91  
                  25.48       56.83 (31.35)     1:30.17 (33.34)     1:57.91 (27.74)
  8 Jarvis, Ian R             18 Ohio Wesleyan-OH     2:01.82    2:02.48  
                  26.12       57.74 (31.62)     1:33.33 (35.59)     2:02.48 (29.15)
 
Event 104  Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 2:02.97        2015 Visco, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hsu, Erica                22 Denison-OH           2:06.57    2:09.77  
                  27.48     1:00.15 (32.67)     1:38.99 (38.84)     2:09.77 (30.78)
  2 Ulrich, Kory I            19 Tiffin-LE                 NT    2:34.00  
                  32.44     1:11.90 (39.46)     1:59.59 (47.69)     2:34.00 (34.41)
 
Event 105  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 19.77        2015 Schultz, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baum, Zach A              20 Saint Vincent-MA       20.65      20.39  
  2 McHugh, Matt F            21 Denison-OH             20.38      20.88  
  3 Verstandig, Kyle J        20 Denison-OH             20.57      20.95  
  4 Stafford, Max S           19 Kenyon-OH              21.19      21.23  
  5 Niehoff, Mart E           18 Kenyon-OH              20.89      21.25  
  6 Feldmann, Erik            19 CMU-AM                 20.97      21.31  
  7 Kelly, Christien          21 Denison-OH             20.87      21.47  
  8 Tjards, John A            21 CMU-AM                 22.14      21.53  
  9 Sweeney, Liam J           19 Kenyon-OH              21.25      21.64  
 10 Kurlich, Andrew F         20 Denison-OH             21.88      21.89  
 11 Weber, Eddie P            19 Kenyon-OH                 NT      22.53  
 12 Strayer, Austin D         22 Ohio Wesleyan-OH       23.46      23.33  
 13 Loewe, Fabian E           19 Malone-LE              27.00      26.96  
 
Event 106  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 22.50     12/2015 Dong, UPENN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culibrk, Tara             18 Denison-OH             24.32      24.28  
  2 Chiappe, Mia P            20 Denison-OH             25.21      24.33  
  3 Mansfield, Tyler L        21 Ohio Wesleyan-OH       23.68      24.57  
  4 Fuechtman, Rachel         19 CMU-AM                 24.65      24.67  
  5 Luallen, Cara G           19 Saint Vincent-MA       24.97      24.88  
  6 Noetzel, Karly C          20 Denison-OH             24.50      25.06  
  7 Kozy, Katie A             19 Saint Vincent-MA       25.05      25.38  
  8 Wittum, Alaina K          20 Tiffin-LE              25.35      25.69  
  9 Ruther, Martha M          25 UN-LE                     NT      25.72  
 10 Tiell, Katie M            22 Tiffin-LE              28.56      26.97  
 11 Tarchione, Isabelle M     21 Tiffin-LE              27.68      27.92  
 12 Kenny, Nicole A           21 Malone-LE              25.49      28.72  
 13 Yoder, Destiny            19 Tiffin-LE              31.09      31.74  
 
Event 108  Women 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:41.99   12/1/2016 KEN, KEN                                   
                         Otazu, Wilson, Hopf, Orbach-Mandel                
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grove City College-AM  'A'                        1:46.33         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Byer, Britt M 22                2) Wendelschaefer, Kimmi S 21     
     3) Dassow, Anne Shirley S 22       4) Wallace, Rachael K 18          
                  27.63       57.96 (30.33)     1:22.69 (24.73)          DQ (23.94)
 
Event 111  Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 3:47.67     12/2015 Andrew, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lang, Mark A              20 Kenyon-OH            3:56.98    3:55.35  
                  24.89       52.48 (27.59)     1:23.35 (30.87)     1:54.10 (30.75)
        2:26.76 (32.66)     3:00.65 (33.89)     3:28.28 (27.63)     3:55.35 (27.07)
  2 Tarczynski, Aleksander K  18 CMU-AM               4:01.25    3:56.75  
                  25.55       54.41 (28.86)     1:24.55 (30.14)     1:54.61 (30.06)
        2:27.65 (33.04)     3:01.59 (33.94)     3:29.50 (27.91)     3:56.75 (27.25)
  3 Reardon, Colin J          22 Kenyon-OH            3:59.47    3:57.51  
                  25.04       53.31 (28.27)     1:23.10 (29.79)     1:53.07 (29.97)
        2:27.09 (34.02)     3:02.03 (34.94)     3:29.77 (27.74)     3:57.51 (27.74)
 
Event 112  Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 4:19.28     12/2015 Grimes, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Sydney I        19 Grove City-AM        4:36.48    4:35.18  
                  29.11     1:01.87 (32.76)     1:37.65 (35.78)     2:12.04 (34.39)
        2:50.89 (38.85)     3:30.11 (39.22)     4:03.63 (33.52)     4:35.18 (31.55)
  2 Foight, Maggie            18 Kenyon-OH            4:44.98    4:38.66  
                  29.46     1:04.03 (34.57)     1:39.21 (35.18)     2:15.24 (36.03)
        2:54.54 (39.30)     3:34.21 (39.67)     4:07.17 (32.96)     4:38.66 (31.49)
  3 Leon, Macki S             21 WILM                 5:03.21    4:53.67  
                  29.82     1:05.05 (35.23)     1:40.64 (35.59)     2:17.16 (36.52)
        3:00.48 (43.32)     3:45.52 (45.04)     4:20.33 (34.81)     4:53.67 (33.34)
 
Event 113  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 47.15   12/3/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Nicholas S          19 Kenyon-OH              48.50      48.43  
                  22.51       48.43 (25.92)                                        
  2 Vale, Nicholas R          18 Kenyon-OH              48.96      49.01  
                  23.22       49.01 (25.79)                                        
  3 Grier, Drew O             19 Kenyon-OH              49.25      49.03  
                  23.04       49.03 (25.99)                                        
  4 Shropshire, Ben O         20 Kenyon-OH              48.73      49.48  
                  22.67       49.48 (26.81)                                        
  5 Martin, Colin J           19 Findlay-OH             50.57      49.68  
                  22.88       49.68 (26.80)                                        
  6 Gonzalez, Max D           20 CMU-AM                 51.43      50.11  
                  23.43       50.11 (26.68)                                        
  7 Garcia Arroyo, Miguel An  20 Tiffin-LE                 NT      50.31  
                  23.32       50.31 (26.99)                                        
  8 Wisler, Alex              18 Findlay-OH             51.56      51.03  
                  23.20       51.03 (27.83)                                        
  9 Hancock, James A          20 Grove City-AM          53.50      52.18  
                  24.22       52.18 (27.96)                                        
 10 Eppinger, Ej J            21 CMU-AM                    NT      52.72  
                  24.59       52.72 (28.13)                                        
 11 Slate, Ben A              23 Grove City-AM          57.30      53.07  
                  24.40       53.07 (28.67)                                        
 12 Lessiohadi, Jonathan J    20 CMU-AM                    NT      54.48  
                  25.51       54.48 (28.97)                                        
 13 Schollaert, Noah R        18 Saint Vincent-MA       55.56      55.44  
                  26.24       55.44 (29.20)                                        
 
Event 114  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 53.52   12/3/2016 Elise Lankiewicz, Davidson                   
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kustritz, KT S            21 Denison-OH             56.78      54.84  
                  25.78       54.84 (29.06)                                        
  2 Kouvaris, Katy            21 Findlay-OH             55.73      55.87  
                  26.37       55.87 (29.50)                                        
  3 Ross, Racine E            20 Kenyon-OH              56.24      56.07  
                  26.28       56.07 (29.79)                                        
  4 Cederholm, Hanna          22 Findlay-OH             56.17      56.94  
                  27.02       56.94 (29.92)                                        
  5 Wright, Eiliana           19 Denison-OH             56.79      57.27  
                  27.29       57.27 (29.98)                                        
  6 Mesaros, Kate M           21 Denison-OH             56.44      57.50  
                  27.20       57.50 (30.30)                                        
  7 Berdelman, Emma M         18 Denison-OH             57.79      57.91  
                  26.72       57.91 (31.19)                                        
  8 Clark, Anna L             20 Hillsdale-MI           58.87      59.00  
                  27.72       59.00 (31.28)                                        
  9 Lantry, Olivia E          20 Denison-OH           1:01.23      59.83  
                  28.45       59.83 (31.38)                                        
 10 Katz, Ariela J            19 Denison-OH             58.39      59.91  
                  27.62       59.91 (32.29)                                        
 11 Gann, Sarah E             18 Grove City-AM        1:00.88    1:01.71  
                  27.81     1:01.71 (33.90)                                        
 12 Mayio, Liz L              21 Ohio Wesleyan-OH     1:00.42    1:02.08  
                  28.92     1:02.08 (33.16)                                        
 13 Bently, Leona E           21 Grove City-AM        1:04.77    1:03.72  
                  28.62     1:03.72 (35.10)                                        
 
Event 115  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:36.27     12/2015 Schultz, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czepukaitis, Nicholas V   19 Denison-OH           1:38.38    1:39.46  
                  23.43       48.90 (25.47)     1:14.42 (25.52)     1:39.46 (25.04)
  2 Desmet, P.J. F            21 Denison-OH           1:40.32    1:40.46  
                  23.37       48.80 (25.43)     1:14.98 (26.18)     1:40.46 (25.48)
  3 Griffenkranz, Sean M      20 Denison-OH           1:40.96    1:40.76  
                  23.95       49.68 (25.73)     1:15.23 (25.55)     1:40.76 (25.53)
  4 Williams, Trent E         21 Findlay-OH           1:41.34    1:41.34  
                  23.09       48.65 (25.56)     1:14.81 (26.16)     1:41.34 (26.53)
  5 Houskeeper, Noah J        19 Denison-OH                NT    1:41.49  
                  23.77       49.59 (25.82)     1:15.71 (26.12)     1:41.49 (25.78)
  6 Ike, Trey                 18 Denison-OH           1:49.53    1:41.82  
                  23.46       49.42 (25.96)     1:16.00 (26.58)     1:41.82 (25.82)
  7 Kanazawa, Takashi         20 Kenyon-OH            1:40.10    1:42.37  
                  23.32       48.50 (25.18)     1:14.64 (26.14)     1:42.37 (27.73)
  8 Santos, Mattheus C        18 Kenyon-OH            1:42.40    1:42.80  
                  23.87       49.87 (26.00)     1:16.42 (26.55)     1:42.80 (26.38)
  9 Kurleto, Piotr O          20 Denison-OH           1:41.95    1:43.12  
                  24.27       50.52 (26.25)     1:16.91 (26.39)     1:43.12 (26.21)
 10 Picozzi, Liam H           20 Denison-OH           1:48.30    1:44.10  
                  23.96       50.35 (26.39)     1:17.40 (27.05)     1:44.10 (26.70)
 11 Baker, James M            21 Denison-OH           1:40.50    1:44.16  
                  24.38       50.83 (26.45)     1:17.86 (27.03)     1:44.16 (26.30)
 12 Klemmer, Ryan P           20 Grove City-AM        1:52.03    1:51.25  
                  25.68       53.28 (27.60)     1:21.98 (28.70)     1:51.25 (29.27)
 
Event 116  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:47.04   12/2/2016 Virginia Burns, Penn                       
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wickman, Logan M          21 Denison-OH           1:52.21    1:52.33  
                  26.20       55.03 (28.83)     1:23.92 (28.89)     1:52.33 (28.41)
  2 Kirby, Casey N            21 Denison-OH                NT    1:53.01  
                  25.49       54.35 (28.86)     1:23.53 (29.18)     1:53.01 (29.48)
  3 Hopkins, Maddie R         20 Denison-OH                NT    1:53.82  
                  25.81       54.71 (28.90)     1:24.29 (29.58)     1:53.82 (29.53)
  4 Newman, Lainey B          18 Denison-OH           1:54.22    1:54.66  
                  26.70       55.86 (29.16)     1:25.39 (29.53)     1:54.66 (29.27)
  5 Nicklas-Morris, Emma B    21 CMU-AM               1:54.67    1:55.35  
                  27.39       56.90 (29.51)     1:26.24 (29.34)     1:55.35 (29.11)
  6 Gaguzis, Sophia S         19 Denison-OH           1:53.76    1:55.59  
                  27.13       56.25 (29.12)     1:25.78 (29.53)     1:55.59 (29.81)
  7 Crawford, Spencer N       20 Denison-OH           1:54.23    1:56.20  
                  27.39       56.69 (29.30)     1:26.74 (30.05)     1:56.20 (29.46)
  8 Morrison, Michaela        21 Denison-OH                NT    1:56.27  
                  27.34       57.02 (29.68)     1:26.76 (29.74)     1:56.27 (29.51)
  9 Christy, Megan E          20 CMU-AM               1:57.56    1:56.38  
                  27.65       56.88 (29.23)     1:26.56 (29.68)     1:56.38 (29.82)
 10 Tierney, Keely K          19 Denison-OH           1:56.84    1:58.90  
                  27.70       57.30 (29.60)     1:28.04 (30.74)     1:58.90 (30.86)
 11 Nutter, Gabriella         22 Denison-OH           1:52.72    2:03.62  
                  27.40       58.51 (31.11)     1:30.52 (32.01)     2:03.62 (33.10)
 
Event 117  Men 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 3:12.57     12/2015 UPENN, UPENN                               
                         Schaffer, C. McHugh, Wen, Schultz                 
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnegie Mellon University-AM  'A'                3:19.36    3:17.90  
     1) Britton, Justin E 21            2) Daniel, Colin R 20             
     3) Ream, Sean A 20                 4) Hawke, Sam A 21                
                  23.86       48.54 (48.54)     1:13.73 (25.19)     1:43.35 (54.81)
        2:06.31 (22.96)     2:32.38 (49.03)     2:53.44 (21.06)     3:17.90 (45.52)
 
Event 119  Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:46.99   12/2/2016 Michael Wen, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stauffer, John W          20 Denison-OH           1:48.70    1:50.79  
                  24.89       52.79 (27.90)     1:21.18 (28.39)     1:50.79 (29.61)
  2 Reed, Matt G              21 Denison-OH           1:49.84    1:50.90  
                  24.61       52.36 (27.75)     1:21.18 (28.82)     1:50.90 (29.72)
  3 Senior, Kymani E          21 Denison-OH           1:49.73    1:51.20  
                  24.72       52.23 (27.51)     1:20.12 (27.89)     1:51.20 (31.08)
  4 Van Keuren, Michael D     19 Kenyon-OH            1:54.51    1:54.57  
                  25.25       54.75 (29.50)     1:24.15 (29.40)     1:54.57 (30.42)
 
Event 120  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:57.88        2013 Saiz, KEN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Becca S           19 Denison-OH           2:06.17    2:05.86  
                  27.86       59.32 (31.46)     1:31.83 (32.51)     2:05.86 (34.03)
  2 Voisin, Catherine M       21 Hillsdale-MI         2:06.18    2:11.71  
                  28.46     1:01.02 (32.56)     1:35.24 (34.22)     2:11.71 (36.47)
  3 Richters, Meredith R      19 Ohio Wesleyan-OH     2:13.10    2:16.63  
                  29.40     1:03.52 (34.12)     1:39.08 (35.56)     2:16.63 (37.55)
 
Event 121  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 47.90   12/2/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lance, Oliver P           19 CMU-AM                 50.74      51.18  
                  24.78       51.18 (26.40)                                        
  2 Arpasi, Michael J         20 Denison-OH                NT      52.53  
                  25.72       52.53 (26.81)                                        
 
Event 122  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 54.41     12/2015 Jardeleza, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McFarland, Chris M        19 Findlay-OH             55.74      56.04  
                  27.02       56.04 (29.02)                                        
  2 Zess, Payton B            20 Findlay-OH             57.19      57.83  
                  27.99       57.83 (29.84)                                        
  3 Alexy, Kate F             20 Kenyon-OH              57.48      59.03  
                  27.84       59.03 (31.19)                                        
  4 Graham, Emma A            21 CMU-AM                 59.52    1:00.83  
                  29.31     1:00.83 (31.52)                                        
  5 Moran, Julia E            21 Kenyon-OH            1:02.29    1:01.92  
                  30.23     1:01.92 (31.69)                                        
  6 Dierker, Molly M          20 Kenyon-OH            1:04.28    1:02.10  
                  29.59     1:02.10 (32.51)                                        
  7 O'Sullivan, Alyssa M      19 Ohio Wesleyan-OH     1:02.46    1:02.49  
                  30.29     1:02.49 (32.20)                                        
 
Event 123  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 53.04        2012 B. McHugh, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Isaac R          21 Findlay-OH             55.64      55.08  
                  25.60       55.08 (29.48)                                        
  2 Linville, Elijah T        19 Kenyon-OH              57.59      57.52  
                  27.12       57.52 (30.40)                                        
  3 Griffin, Elias R          18 Grove City-AM          57.94      58.01  
                  27.16       58.01 (30.85)                                        
  4 Clarkson, Aidan J         20 Kenyon-OH              57.57      58.20  
                  26.91       58.20 (31.29)                                        
  5 Marr, Nathan C            20 Tiffin-LE            1:00.38    1:01.08  
                  28.41     1:01.08 (32.67)                                        
  6 Green, Jacob C            19 Grove City-AM        1:01.80    1:01.67  
                  28.63     1:01.67 (33.04)                                        
  7 Gale, David A             18 Ohio Wesleyan-OH     1:10.16    1:10.10  
                  32.76     1:10.10 (37.34)                                        
 
Event 124  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:01.47   12/2/2016 Julia Wilson, Kenyon                       
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Ella A          19 Kenyon-OH            1:04.95    1:05.26  
                  30.00     1:05.26 (35.26)                                        
  2 Coleman, Kristina R       20 Findlay-OH           1:05.06    1:06.45  
                  30.00     1:06.45 (36.45)                                        
  3 McManus, Reilly           18 CMU-AM               1:05.09    1:07.16  
                  32.05     1:07.16 (35.11)                                        
  4 Peel, Izzy D              19 Denison-OH           1:06.44    1:07.30  
                  31.54     1:07.30 (35.76)                                        
  5 Tiell, Katie M            22 Tiffin-LE                 NT    1:20.11  
                  38.48     1:20.11 (41.63)                                        
  6 Tarchione, Isabelle M     21 Tiffin-LE            1:23.28    1:23.58  
                  38.52     1:23.58 (45.06)                                        
 
Event 127  Men 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 14:41.54     12/2015 Swanson, UPENN                            
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawes, Colin A            21 Ohio Wesleyan-OH    16:17.04   16:17.11  
                  26.64       56.02 (29.38)     1:25.52 (29.50)     1:55.02 (29.50)
        2:24.80 (29.78)     2:54.53 (29.73)     3:24.10 (29.57)     3:53.71 (29.61)
        4:23.37 (29.66)     4:52.91 (29.54)     5:22.64 (29.73)     5:52.65 (30.01)
        6:21.68 (29.03)     6:51.34 (29.66)     7:21.23 (29.89)     7:50.87 (29.64)
        8:20.29 (29.42)     8:49.87 (29.58)     9:19.68 (29.81)     9:49.10 (29.42)
       10:18.93 (29.83)    10:48.39 (29.46)    11:18.18 (29.79)    11:47.95 (29.77)
       12:17.64 (29.69)    12:47.64 (30.00)    13:17.59 (29.95)    13:47.73 (30.14)
       14:17.02 (29.29)    14:46.90 (29.88)    15:17.78 (30.88)    15:48.08 (30.30)
       16:17.11 (29.03)
  2 Stolarski, Andrew K       18 Kenyon-OH           16:21.06   16:29.31  
                  26.08       54.59 (28.51)     1:23.60 (29.01)     1:52.90 (29.30)
        2:22.57 (29.67)     2:52.17 (29.60)     3:22.01 (29.84)     3:51.97 (29.96)
        4:21.89 (29.92)     4:52.09 (30.20)     5:22.44 (30.35)     5:52.57 (30.13)
        6:23.11 (30.54)     6:53.23 (30.12)     7:23.33 (30.10)     7:53.50 (30.17)
        8:23.70 (30.20)     8:53.90 (30.20)     9:24.16 (30.26)     9:54.36 (30.20)
       10:24.71 (30.35)    10:55.06 (30.35)    11:25.31 (30.25)    11:55.60 (30.29)
       12:26.04 (30.44)    12:56.79 (30.75)    13:27.33 (30.54)    13:58.11 (30.78)
       14:28.82 (30.71)    14:59.33 (30.51)    15:29.69 (30.36)    15:59.87 (30.18)
       16:29.31 (29.44)
 
Event 128  Women 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 16:29.13   12/1/2016 Lankiewicz, DAV                           
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Taylor T           21 CMU-AM              17:22.94   17:15.04  
                  29.09       59.96 (30.87)     1:31.46 (31.50)     2:03.01 (31.55)
        2:34.29 (31.28)     3:05.77 (31.48)     3:37.31 (31.54)     4:08.82 (31.51)
        4:40.33 (31.51)     5:11.87 (31.54)     5:43.22 (31.35)     6:14.71 (31.49)
        6:46.07 (31.36)     7:17.11 (31.04)     7:48.25 (31.14)     8:19.67 (31.42)
        8:50.92 (31.25)     9:22.19 (31.27)     9:53.37 (31.18)    10:24.28 (30.91)
       10:55.82 (31.54)    11:27.18 (31.36)    11:58.41 (31.23)    12:29.60 (31.19)
       13:00.89 (31.29)    13:32.61 (31.72)    14:04.21 (31.60)    14:36.02 (31.81)
       15:07.68 (31.66)    15:39.71 (32.03)    16:11.51 (31.80)    16:43.43 (31.92)
       17:15.04 (31.61)
  2 Anderson, Gail F          21 Kenyon-OH           17:14.55   17:21.70  
                  29.14     1:00.52 (31.38)     1:32.60 (32.08)     2:04.88 (32.28)
        2:36.95 (32.07)     3:08.94 (31.99)     3:41.07 (32.13)     4:13.11 (32.04)
        4:45.17 (32.06)     5:17.55 (32.38)     5:49.22 (31.67)     6:20.76 (31.54)
        6:52.45 (31.69)     7:24.05 (31.60)     7:55.60 (31.55)     8:27.05 (31.45)
        8:58.86 (31.81)     9:30.28 (31.42)    10:01.84 (31.56)    10:33.40 (31.56)
       11:05.12 (31.72)    11:36.74 (31.62)    12:08.55 (31.81)    12:40.08 (31.53)
       13:11.83 (31.75)    13:43.48 (31.65)    14:15.15 (31.67)    14:46.66 (31.51)
       15:18.36 (31.70)    15:49.53 (31.17)    16:20.60 (31.07)    16:51.73 (31.13)
       17:21.70 (29.97)
  3 Colville, Caroline M      21 Denison-OH          17:16.04   17:27.69  
                  28.82       59.37 (30.55)     1:30.18 (30.81)     2:01.27 (31.09)
        2:32.37 (31.10)     3:03.76 (31.39)     3:35.20 (31.44)     4:06.62 (31.42)
        4:38.20 (31.58)     5:09.78 (31.58)     5:41.37 (31.59)     6:12.91 (31.54)
        6:44.23 (31.32)     7:15.86 (31.63)     7:47.45 (31.59)     8:19.19 (31.74)
        8:50.99 (31.80)     9:22.61 (31.62)     9:54.37 (31.76)    10:26.16 (31.79)
       10:58.04 (31.88)    11:29.80 (31.76)    12:01.63 (31.83)    12:33.55 (31.92)
       13:05.51 (31.96)    13:37.61 (32.10)    14:09.81 (32.20)    14:42.37 (32.56)
       15:15.21 (32.84)    15:48.25 (33.04)    16:21.73 (33.48)    16:54.91 (33.18)
       17:27.69 (32.78)
  4 Rusinko, Hannah E         21 Denison-OH          17:16.94   17:57.28  
                  29.10     1:00.62 (31.52)     1:32.82 (32.20)     2:05.00 (32.18)
        2:37.28 (32.28)     3:09.54 (32.26)     3:41.95 (32.41)     4:14.53 (32.58)
        4:47.10 (32.57)     5:19.60 (32.50)     5:52.07 (32.47)     6:24.54 (32.47)
        6:56.80 (32.26)     7:29.71 (32.91)     8:02.06 (32.35)     8:34.79 (32.73)
        9:08.10 (33.31)     9:41.16 (33.06)    10:13.93 (32.77)    10:47.22 (33.29)
       11:20.43 (33.21)    11:53.38 (32.95)    12:26.35 (32.97)    12:59.48 (33.13)
       13:32.92 (33.44)    14:06.14 (33.22)    14:39.29 (33.15)    15:12.58 (33.29)
       15:45.96 (33.38)    16:18.97 (33.01)    16:52.25 (33.28)    17:25.60 (33.35)
       17:57.28 (31.68)
 
Event 129  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 42.83        2015 Schultz, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutter, Christopher J     22 Kenyon-OH              45.61      45.60  
                  21.93       45.60 (23.67)                                        
  2 McMahon-Gioeli, Cole R    21 Kenyon-OH              45.48      45.76  
                  21.62       45.76 (24.14)                                        
  3 Hassen, Yousef K          18 CMU-AM                 45.73      46.27  
                  21.91       46.27 (24.36)                                        
  4 Nagler, Matthew T         18 CMU-AM                 45.68      46.96  
                  21.93       46.96 (25.03)                                        
  5 Dixon, Brice A            20 Malone-LE              46.44      47.02  
                  22.52       47.02 (24.50)                                        
  6 Ferguson, Ezra J          20 Malone-LE              50.48      48.99  
                  23.26       48.99 (25.73)                                        
  7 Billman, Braydan          19 Malone-LE              53.54      51.41  
                  24.64       51.41 (26.77)                                        
  8 Stuntzner-Gibson, Karl L  22 Allegheny-AM           53.46      53.60  
                  24.91       53.60 (28.69)                                        
  9 Pirnstill, Aaron          18 Tiffin-LE              54.22      54.52  
                  26.00       54.52 (28.52)                                        
 
Event 130  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 49.03        2009 Mayrovich, KAN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quentin, Denise D         21 Malone-LE              51.22      52.03  
                  25.02       52.03 (27.01)                                        
  2 Ferguson-Nguyen, Princes  21 Kenyon-OH              52.79      52.81  
                  25.33       52.81 (27.48)                                        
  3 Tipple, Madison B         19 Grove City-AM          56.06      55.75  
                  26.46       55.75 (29.29)                                        
  4 Wittum, Alaina K          20 Tiffin-LE              55.63      55.84  
                  27.06       55.84 (28.78)                                        
  5 Langer, Hannah J          21 Wooster-LE             55.85      56.06  
                  26.25       56.06 (29.81)                                        
  6 Davis, Hannah G           21 WILM                   56.93      56.86  
                  26.88       56.86 (29.98)                                        
  7 Grubbs, Rachel            18 Grove City-AM          57.61      57.96  
                  27.19       57.96 (30.77)                                        
  8 Likins, Molly G           19 Wooster-LE                NT    1:01.29  
                  28.88     1:01.29 (32.41)                                        
  9 Stierwalt, Madalyn R      18 Tiffin-LE            1:02.64    1:03.09  
                  29.42     1:03.09 (33.67)                                        
 10 Tarchione, Isabelle M     21 Tiffin-LE            1:00.79    1:04.47  
 
Event 131  Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:43.73   12/3/2016 Grant Proctor, Penn                        
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavala, Paul              22 Findlay-OH           1:48.60    1:47.86  
                  25.34       52.83 (27.49)     1:20.58 (27.75)     1:47.86 (27.28)
  2 Jo, Samuel I              21 Denison-OH           1:48.61    1:50.26  
                  26.12       53.73 (27.61)     1:21.98 (28.25)     1:50.26 (28.28)
  3 Madden, Patrick M         19 Denison-OH           1:49.52    1:50.72  
                  25.75       53.54 (27.79)     1:21.92 (28.38)     1:50.72 (28.80)
  4 Pruett, Spencer S         19 Kenyon-OH            1:49.26    1:50.83  
                  25.79       53.96 (28.17)     1:22.40 (28.44)     1:50.83 (28.43)
  5 Sigloh, Chas F            22 Denison-OH           1:49.86    1:51.44  
                  25.49       53.26 (27.77)     1:22.11 (28.85)     1:51.44 (29.33)
  6 Morley, Peter G           18 Denison-OH           1:50.22    1:52.15  
                  26.64       55.02 (28.38)     1:23.75 (28.73)     1:52.15 (28.40)
 
Event 132  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:58.35        2013 Fortin, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Bonnie              18 CMU-AM               2:02.51    2:02.26  
                  29.05     1:00.74 (31.69)     1:31.59 (30.85)     2:02.26 (30.67)
  2 Chau, Jessica S           20 CMU-AM               2:02.68    2:02.86  
                  30.23     1:01.64 (31.41)   2:02.86 (1:01.22)                    
  3 Lenz, Sydney A            20 Denison-OH           2:06.69    2:07.86  
                  30.93     1:03.20 (32.27)     1:35.47 (32.27)     2:07.86 (32.39)
  4 Le, Angela K              22 Denison-OH                NT    2:08.00  
                  29.42     1:01.40 (31.98)     1:34.68 (33.28)     2:08.00 (33.32)
  5 Sargent, Savy R           18 Denison-OH                NT    2:09.65  
                  30.93     1:03.59 (32.66)     1:36.59 (33.00)     2:09.65 (33.06)
  6 Zaravella, Natalie M      21 Denison-OH                NT    2:13.10  
                  31.78     1:05.93 (34.15)     1:39.84 (33.91)     2:13.10 (33.26)
  7 Bowers, Anne C            21 Wooster-LE           2:21.27    2:23.39  
                  33.96     1:09.57 (35.61)     1:46.15 (36.58)     2:23.39 (37.24)
 
Event 133  Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:56.16        2012 B. McHugh, UPENN                           
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tener, Cem                20 Kenyon-OH            2:00.86    2:00.94  
                  27.24       58.05 (30.81)     1:28.96 (30.91)     2:00.94 (31.98)
  2 Allsop, Kieran P          22 Kenyon-OH            2:02.59    2:02.86  
                  27.90       58.80 (30.90)     1:30.53 (31.73)     2:02.86 (32.33)
  3 Alin, Isak                20 WILM                 2:02.17    2:04.80  
                  28.02       59.53 (31.51)     1:31.66 (32.13)     2:04.80 (33.14)
  4 Hong, Nick T              19 Kenyon-OH            2:05.51    2:05.00  
                  27.91       58.89 (30.98)     1:31.08 (32.19)     2:05.00 (33.92)
  5 Garcia Arroyo, Miguel An  20 Tiffin-LE                 NT    2:05.63  
                  28.44     1:00.72 (32.28)     1:34.15 (33.43)     2:05.63 (31.48)
  6 Ryaguzov, Max D           19 CMU-AM               2:13.14    2:06.38  
                  28.27     1:00.25 (31.98)     1:33.00 (32.75)     2:06.38 (33.38)
  7 Olmsted, Patrick C        21 Kenyon-OH            2:05.38    2:07.41  
                  28.46     1:00.48 (32.02)     1:33.49 (33.01)     2:07.41 (33.92)
  8 Griffin, Elias R          18 Grove City-AM        2:07.78    2:07.70  
                  28.92     1:02.59 (33.67)     1:35.62 (33.03)     2:07.70 (32.08)
  9 Dulin, Aubin              19 Tiffin-LE            2:06.48    2:07.71  
                  29.09     1:01.59 (32.50)     1:34.71 (33.12)     2:07.71 (33.00)
 10 Ritz, Jake T              19 Kenyon-OH            2:12.38    2:07.97  
                  29.07     1:01.48 (32.41)     1:34.71 (33.23)     2:07.97 (33.26)
 11 Gately, Lukas A           19 Denison-OH                NT    2:08.37  
                  28.97     1:01.70 (32.73)     1:35.07 (33.37)     2:08.37 (33.30)
 12 Niehaus, David A          18 Denison-OH           2:09.71    2:10.08  
                  29.99     1:03.16 (33.17)     1:36.35 (33.19)     2:10.08 (33.73)
 13 Roman-Lopez, Jorge        19 Kenyon-OH            2:10.00    2:10.29  
                  28.83     1:02.12 (33.29)     1:36.58 (34.46)     2:10.29 (33.71)
 14 Dauksher, Richie J        19 CMU-AM                    NT    2:14.25  
                  30.03     1:04.02 (33.99)     1:38.96 (34.94)     2:14.25 (35.29)
 
Event 134  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 2:13.89        2015 Williams, DAV                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitman, Madison L        21 Wooster-LE           2:19.06    2:18.30  
                  31.04     1:05.73 (34.69)     1:41.22 (35.49)     2:18.30 (37.08)
  2 Byerly, Kaila M           21 Denison-OH           2:19.61    2:22.00  
                  32.21     1:07.75 (35.54)     1:44.38 (36.63)     2:22.00 (37.62)
  3 Dunn, Ana C               20 Kenyon-OH            2:24.05    2:24.72  
                  32.44     1:08.43 (35.99)     1:46.17 (37.74)     2:24.72 (38.55)
  4 Basala, Sara P            19 Saint Vincent-MA     2:32.51    2:30.68  
                  33.82     1:12.30 (38.48)     1:51.16 (38.86)     2:30.68 (39.52)
 
Event 136  Women 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 3:23.67        2014 OSU, OSU                                   
                         Norris, Jongekrijg, Cater, Williams               
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnegie Mellon University-AM  'A'                3:28.63    3:28.00  
     1) Brown, Clare P 19               2) Tseng, Tiffany 18              
     3) Day, Mary T 21                  4) Myhrvold, Mathea R 18          
                  24.86       51.88 (51.88)     1:16.96 (25.08)     1:44.22 (52.34)
        2:08.70 (24.48)     2:36.01 (51.79)     3:00.57 (24.56)     3:28.00 (51.99)
 
Event 202  Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 4:47.47   12/3/2016 Elise Lankiewicz, Davidson                 
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Gail F          21 Kenyon-OH            5:00.85    5:04.91  
                  28.21       58.55 (30.34)     1:29.32 (30.77)     2:00.53 (31.21)
        2:31.87 (31.34)     3:02.84 (30.97)     3:33.83 (30.99)     4:04.77 (30.94)
        4:35.40 (30.63)     5:04.91 (29.51)                                        
  2 Balbo, Megan E            19 Denison-OH           4:57.29    5:05.23  
                  27.97       58.25 (30.28)     1:29.22 (30.97)     2:00.18 (30.96)
        2:31.12 (30.94)     3:02.57 (31.45)     3:33.69 (31.12)     4:04.63 (30.94)
        4:35.57 (30.94)     5:05.23 (29.66)                                        
  3 Rusinko, Hannah E         21 Denison-OH           4:59.17    5:10.51  
                  27.76       58.17 (30.41)     1:29.47 (31.30)     2:00.68 (31.21)
        2:32.20 (31.52)     3:03.74 (31.54)     3:36.08 (32.34)     4:08.23 (32.15)
        4:39.98 (31.75)     5:10.51 (30.53)                                        
 
Event 203  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:46.54   12/3/2016 Evan Holder, Johns Hopkins                 
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bevill, Ethan             21 Denison-OH           1:50.21    1:51.15  
                  23.79       51.85 (28.06)     1:24.48 (32.63)     1:51.15 (26.67)
 
Event 205  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 19.77        2015 Schultz, UPENN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Aidan R             19 Denison-OH             21.29      21.48  
 
Event 206  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 22.50     12/2015 Dong, UPENN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Olivia L         19 Denison-OH             24.21      24.49  
  2 Bently, Leona E           21 Grove City-AM          26.00      25.86  
 
Event 207  Men 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:27.54   12/1/2016 UPENN, UPENN                               
                         Schaffer, C. McHugh, Jameson, Dillinger           
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnegie Mellon University-AM  'A'                     NT    1:31.62  
     1) Britton, Justin E 21            2) Daniel, Colin R 20             
     3) Chiu, Alex 18                   4) Hawke, Sam A 21                
                  23.10       48.21 (25.11)     1:10.11 (21.90)     1:31.62 (21.51)
 -- Allegheny College-AM  'A'                              NT         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Stuntzner-Gibson, Karl L 22     2) Katchur, Justin J 21           
     3) Jaeggi, Pierre A 18             4) Knight, Rayshon B 21           
                  25.78       51.16 (25.38)     1:14.32 (23.16)          DQ (20.85)
 
Event 210  Women 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:31.49   12/2/2016 University of Pennsylvania, Penn           
                         R Dong, B Yang, K Phan, V Burns                   
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grove City College-AM  'A'                        1:35.79         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Wallace, Rachael K 18           2) Byer, Britt M 22               
     3) Hutzelmann, Denali M 20         4) Dassow, Anne Shirley S 22      
                  24.98       48.68 (23.70)     1:13.15 (24.47)          DQ (24.12)
 
Event 212  Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 4:19.28     12/2015 Grimes, UPENN                              
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kacmarek, Grace M         19 Denison-OH           4:28.45    4:32.72  
                  28.37     1:00.54 (32.17)     1:35.20 (34.66)     2:09.17 (33.97)
        2:48.99 (39.82)     3:29.57 (40.58)     4:01.78 (32.21)     4:32.72 (30.94)
 
Event 213  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 47.15   12/3/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klemptner, Ryan M         21 Denison-OH             51.28      51.73  
                  23.81       51.73 (27.92)                                        
 
Event 214  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 53.52   12/3/2016 Elise Lankiewicz, Davidson                   
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Bridget R         21 Denison-OH           1:06.10      58.48  
                  27.36       58.48 (31.12)                                        
 
Event 218  Women 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 3:41.90     12/2015 UPENN, UPENN                               
                         Jardelezo, Grimes, Dong, Burns                    
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Findlay-OH  'A'                          NT    4:08.98  
                  27.53       57.68 (57.68)     1:30.67 (32.99)   2:09.72 (1:12.04)
        2:37.33 (27.61)     3:09.48 (59.76)     3:37.00 (27.52)     4:08.98 (59.50)
 
Event 220  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:57.88        2013 Saiz, KEN                                  
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colville, Caroline M      21 Denison-OH           2:04.81    2:04.51  
                  27.72       59.03 (31.31)     1:31.26 (32.23)     2:04.51 (33.25)
  2 Kustritz, KT S            21 Denison-OH                NT    2:14.88  
                  27.74       58.41 (30.67)     1:37.63 (39.22)     2:14.88 (37.25)
 
Event 221  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 47.90   12/2/2016 James Jameson, Penn                          
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavala, Paul              22 Findlay-OH                NT      50.33  
                  24.23       50.33 (26.10)                                        
  2 Madden, Patrick M         19 Denison-OH             51.23      51.50  
                  24.68       51.50 (26.82)                                        
 
Event 223  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 53.04        2012 B. McHugh, UPENN                             
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vale, Nicholas R          18 Kenyon-OH                 NT      59.45  
                  28.34       59.45 (31.11)                                        
 
Event 224  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 1:01.47   12/2/2016 Julia Wilson, Kenyon                       
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Mary T               21 CMU-AM                    NT    1:10.53  
                  33.59     1:10.53 (36.94)                                        
 
Event 230  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: # 49.03        2009 Mayrovich, KAN                               
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kristina R       20 Findlay-OH                NT      54.12  
                  25.83       54.12 (28.29)