Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
No Event
Fri Oct 18
5 p.m.
at Akron Zip Classic 4th Place
in Akron, Ohio
Sat Oct 19
10 a.m. | 5 p.m.
at Akron Zip Classic 4th Place
in Akron, Ohio
Sat Oct 26
10 a.m. | 1 p.m.
at Cincinnati L, 226.50-73.50
in Cincinnati, Ohio
Fri Nov 01
6 p.m.
at Kenyon W, 195-105
in Gambier, Ohio
Sat Nov 02
1 p.m.
Xavier W, 154-107
in Granville, Ohio
Fri Nov 15
6 p.m.
at Ohio State L, 214.5-80.5
in Columbus, Ohio
Wed Dec 04
5 p.m.
Denison Invitational
LCM Time Trials in Granville, Ohio
Thu Dec 05
10 a.m. | 6 p.m.
Denison Invitational 2nd Place
in Granville, Ohio
Fri Dec 06
10 a.m. | 6 p.m.
Denison Invitational 2nd Place
in Granville, Ohio
Sat Dec 07
10 a.m. | 6 p.m.
Denison Invitational 2nd Place
in Granville, Ohio
Fri Jan 17
4 p.m.
at Pittsburgh
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Carnegie Mellon
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Calvin
@ Carnegie Mellon in Pittsburgh, Pa.
Fri Jan 24
5 p.m.
Indianapolis
in Granville, Ohio
Sat Feb 01
10 a.m.
Ohio Wesleyan
in Granville, Ohio
Sat Feb 01
10 a.m.
Youngstown State
in Granville, Ohio
Wed Feb 12
6:30 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Thu Feb 13
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Fri Feb 14
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 15
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 22
TBD
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Fri Feb 28
TBD
NCAA Diving Regional
in Granville, Ohio
Sat Feb 29
TBD
NCAA Diving Regional
in Granville, Ohio
Wed Mar 18
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Thu Mar 19
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Fri Mar 20
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Sat Mar 21
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule

Licensed to Trumbull Aquatic Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/5/2019 02:24 PM
       2019 OH OB Denison Invitational LCM TT, Sanction #: OH-20SC-87OB        
                       Denison University, Granville OH                        
                                    Results                                    
 
Event 701  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.99  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mirus, Emmie              JR Kenyon-OH                 NT      26.76        
  2 Hopkins, Maddie           JR Denison-OH             26.52      26.83        
  3 Armstrong-Grant, Amelia   SR Eastern Mich-MI           NT      26.93        
  4 Bueno Estrada, Lezlie        UN                        NT      26.96        
  5 Nutter, Gabriella         SR Denison-OH             27.37      27.49        
 
Event 702  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.19  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cvetko, Luka              FR Wayne State-MI            NT      23.23        
  2 Katulski, Ryan            SR Wayne State-MI            NT      23.84        
  3 McHugh, Matt              SR Denison-OH             23.74      23.86        
  4 Senior, Kymani            SR Denison-OH             23.75      23.93        
  5 Fisher, Chase             FR Denison-OH             24.42      24.33        
  6 Nowinski, Stewart         SO Wayne State-MI            NT      24.34        
  7 De Silva, Cherantha       FR Kenyon-OH                 NT      24.40        
  8 Verstandig, Kyle          JR Denison-OH             24.51      24.51        
  9 Gerlach, Eric             SR Denison-OH             24.06      24.60        
 10 Kelly, Christien          SR Denison-OH             24.46      24.83        
 11 Sigloh, Chas              JR Denison-OH             24.46      24.97        
 12 Klemptner, Ryan           SR Denison-OH             24.48      25.11        
 13 Lane, Aidan               SO Denison-OH             24.41      25.17        
 14 Arpasi, Michael           SO Denison-OH             24.38      25.24        
 
Event 704  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:57.29  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, James              SR Denison-OH           4:02.90    4:04.26        
     r:+0.72  58.89   2:01.46 (1:02.57)   3:03.67 (1:02.21)   4:04.26 (1:00.59)
  2 Gately, Lukas             SO Denison-OH           4:08.40    4:10.27        
     r:+0.72  58.32   2:01.35 (1:03.03)   3:05.72 (1:04.37)   4:10.27 (1:04.55)
  3 Edwards, Jacob            SO Denison-OH           4:09.48    4:13.97        
     r:+0.77  59.45   2:02.89 (1:03.44)   3:07.53 (1:04.64)   4:13.97 (1:06.44)
 
Event 705  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.69  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavigan, Casey            SR Eastern Mich-MI           NT    1:02.11 OTT    
              30.51     1:02.11 (31.60)                                        
  2 Hart, Crile               JR Kenyon-OH                 NT    1:03.11        
              30.89     1:03.11 (32.22)                                        
  3 Young, Claire             SR Eastern Mich-MI           NT    1:03.78        
              30.74     1:03.78 (33.04)                                        
  4 Otazu, Summer             SR Kenyon-OH                 NT    1:05.24        
              31.21     1:05.24 (34.03)                                        
 
Event 706  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                56.59  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ike, Trey                 FR Denison-OH             57.79      58.19        
              27.34       58.19 (30.85)                                        
  2 Fitch, David              JR Kenyon-OH                 NT    1:00.18        
              29.19     1:00.18 (30.99)                                        
 
Event 707  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kustritz, KT              SR Denison-OH           1:10.95    1:09.64 OTT    
     r:+0.67  32.87     1:09.64 (36.77)                                        
  2 Machado, Elli             JR Eastern Mich-MI           NT    1:13.19        
     r:+0.78  34.06     1:13.19 (39.13)                                        
  3 Perttula, Andrea          SO Kenyon-OH                 NT    1:14.84        
     r:+0.73  34.28     1:14.84 (40.56)                                        
 
Event 708  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.29  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houskeeper, Noah          SO Denison-OH           1:04.62    1:03.91        
     r:+0.62  29.69     1:03.91 (34.22)                                        
  2 Anderson, Hans            FR Wayne State-MI            NT    1:05.93        
     r:+0.72  30.02     1:05.93 (35.91)                                        
  3 Clarkson, Aidan           SO Kenyon-OH                 NT    1:08.99        
     r:+0.65  31.43     1:08.99 (37.56)                                        
 
Event 710  Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              4:25.99  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stauffer, John            JR Denison-OH           4:31.90    4:31.69        
     r:+0.62  27.06       58.11 (31.05)     1:32.87 (34.76)     2:06.63 (33.76)
        2:45.49 (38.86)     3:25.91 (40.42)     3:59.25 (33.34)     4:31.69 (32.44)
 
Event 712  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:01.19  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Mitch           SR Denison-OH           2:00.40    2:04.23        
     r:+0.66  27.88       59.53 (31.65)     1:31.62 (32.09)     2:04.23 (32.61)
  2 Chimes, Eric              FR Denison-OH           2:06.86    2:05.74        
     r:+0.80  27.48       58.97 (31.49)     1:31.89 (32.92)     2:05.74 (33.85)
  3 Reed, Matt                SR Denison-OH           2:06.25    2:08.44        
     r:+0.69  29.16     1:01.70 (32.54)     1:35.01 (33.31)     2:08.44 (33.43)
 
Event 713  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                56.29  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bueno Estrada, Lezlie        UN                        NT      58.25        
     r:+0.74  28.43       58.25 (29.82)                                        
  2 Gaguzis, Sophia           SO Denison-OH           1:00.33    1:00.08        
     r:+0.71  28.96     1:00.08 (31.12)                                        
 
Event 714  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                50.49  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Drake             JR Denison-OH             52.27      52.33        
     r:+0.70  25.40       52.33 (26.93)                                        
  2 Desmet, P.J.              SR Denison-OH             52.30      52.92        
     r:+0.72  25.75       52.92 (27.17)                                        
  3 De Silva, Cherantha       FR Kenyon-OH                 NT      53.27        
          r:+0.66                                                              
  4 Cvetko, Luka              FR Wayne State-MI            NT      53.33        
     r:+0.75  25.64       53.33 (27.69)                                        
  5 Novak, Brandon            SO Denison-OH             54.25      54.31        
     r:+0.69  25.97       54.31 (28.34)                                        
  6 Grier, Andrew                Kenyon-OH                 NT      54.46        
     r:+0.64  26.64       54.46 (27.82)                                        
  7 Kelly, Christien          SR Denison-OH             54.68      57.83        
     r:+0.70  27.06       57.83 (30.77)                                        
  8 Niehaus, David            FR Denison-OH             57.62      58.46        
     r:+0.71  27.67       58.46 (30.79)                                        
 
Event 715  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:33.29  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Ana                 SO Kenyon-OH                 NT    2:48.42        
     r:+0.80  37.49     1:19.93 (42.44)     2:03.69 (43.76)     2:48.42 (44.73)
 
Event 716  Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:17.89  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurlich, Richie           SO Denison-OH           2:19.91    2:16.47 OTT    
     r:+0.64  30.75     1:05.27 (34.52)     1:40.48 (35.21)     2:16.47 (35.99)
  2 Allsop, Kieran            SR Kenyon-OH                 NT    2:20.16        
     r:+0.67  31.35     1:06.47 (35.12)     1:42.60 (36.13)     2:20.16 (37.56)
 
Event 717  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:14.69  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fox, Jordan               FR Wayne State-MI            NT         DQ        
      False start
 
Event 718  Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:02.99  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Patrick           FR Denison-OH           2:05.75    2:08.28        
              29.21     1:01.36 (32.15)     1:34.64 (33.28)     2:08.28 (33.64)
  2 Morley, Peter             FR Denison-OH           2:10.27    2:09.30        
              29.95     1:02.97 (33.02)     1:36.72 (33.75)     2:09.30 (32.58)
 
Event 720  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:04.09  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Bebe                SR Denison-OH           2:05.65    2:05.87        
     r:+0.64  26.63       58.84 (32.21)     1:35.49 (36.65)     2:05.87 (30.38)
  2 Bartholomew, Mick         SR Kenyon-OH                 NT    2:07.73        
     r:+0.71  27.60       59.49 (31.89)     1:36.11 (36.62)     2:07.73 (31.62)
  3 Lang, Mark                SO Kenyon-OH                 NT    2:08.52        
     r:+0.72  27.31     1:00.97 (33.66)     1:38.20 (37.23)     2:08.52 (30.32)
  4 Kurleto, Piotr            SO Denison-OH           2:08.41    2:11.69        
     r:+0.69  28.05     1:01.70 (33.65)     1:40.43 (38.73)     2:11.69 (31.26)
  5 Biagioli, Francis         SR Denison-OH           2:11.00    2:11.90        
     r:+0.67  28.07     1:01.79 (33.72)     1:40.60 (38.81)     2:11.90 (31.30)
 
Event 721  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.69  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Crile               JR Kenyon-OH                 NT    1:03.04        
     r:+0.75  29.12     1:03.04 (33.92)                                        
  2 Ross, Racine              SO Kenyon-OH                 NT    1:05.49        
     r:+0.67  30.84     1:05.49 (34.65)                                        
  3 Berdelman, Emma           FR Denison-OH           1:05.07    1:07.18        
     r:+0.73  30.38     1:07.18 (36.80)                                        
 -- Kustritz, KT              SR Denison-OH           1:02.80        DFS        
      Declared false start
 
Event 722  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                54.19  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerlach, Eric             SR Denison-OH             57.44      56.96        
     r:+0.70  26.42       56.96 (30.54)                                        
  2 Grier, Andrew                Kenyon-OH                 NT      56.97        
     r:+0.63  26.95       56.97 (30.02)                                        
  3 Bevill, Ethan             SO Denison-OH             55.84      56.99        
     r:+0.63  26.49       56.99 (30.50)                                        
  4 Fitch, David              JR Kenyon-OH                 NT      57.29        
     r:+0.65  26.79       57.29 (30.50)                                        
  4 De Silva, Cherantha       FR Kenyon-OH                 NT      57.29        
     r:+0.64  26.91       57.29 (30.38)                                        
  6 Arpasi, Michael           SO Denison-OH             56.55      58.77        
     r:+0.63  26.08       58.77 (32.69)                                        
 -- Senior, Kymani            SR Denison-OH             58.51        DFS        
      Declared false start
 
Event 724  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:50.79  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffenkranz, Sean        SO Denison-OH           1:58.84    1:59.27        
     r:+0.72  27.70       58.34 (30.64)     1:28.86 (30.52)     1:59.27 (30.41)
 
Event 725  Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              8:48.09  OTT Olympic Team Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shugarman, Alyssa         JR Eastern Mich-MI           NT    9:04.15        
     r:+0.81  30.42     1:03.67 (33.25)     1:37.46 (33.79)     2:11.32 (33.86)
        2:45.39 (34.07)     3:19.86 (34.47)     3:54.22 (34.36)     4:28.70 (34.48)
        5:03.30 (34.60)     5:37.80 (34.50)     6:12.49 (34.69)     6:47.39 (34.90)
        7:21.73 (34.34)     7:56.20 (34.47)     8:30.79 (34.59)     9:04.15 (33.36)